Trail Runner

Daniel Jung

ZWOLNIĆ, ABY PRZYSPIESZYĆ

Daniel Jung jest znany z sukcesów w biegach ultra. Jego podejście polega na zwalnianiu, gdy wbiega na wzniesienia, aby móc przyspieszyć podczas zbiegania. Zwalnia także już przed wyścigiem. Na tydzień przed daną imprezą ogranicza się do kilku przebieżek lub pokonania jakiejś łatwiejszej trasy.  Trzydziestopięciolatek stanął na podium South Tyrol Ultra SkyRace, mistrzostw World Ultra Trail Running Championship i wielu innych zawodów. W 2018 roku wprowadza zmiany i próbuje biegów na krótszych dystansach. 

Co uważasz za największe osiągnięcie w swoim życiu? A może w ostatnim tygodniu?

Rok 2016 był niezapomniany. Brałem udział w 12 zawodach. Czasami moje wyniki nie były najlepsze. Dużo mnie to kosztowało. Ale nauczyłem się też bardzo wiele o swoim ciele. Ile mogę od niego wymagać. Jakie są oznaki tego, że przesadziłem. Przy okazji doświadczam nowych kultur. Bardzo się cieszę, że mogę to połączyć z bieganiem. 

Co zmusza Cię do zmiany, sprawia, że chcesz robić i doświadczać więcej?

Natura. Daje wolność. Spokój. Podczas wyścigu miewam zawsze trudne chwile. Wystarczy wtedy, że się rozejrzę dookoła. Nie zmniejsza to wysiłku, ale sprawia, że warto go podjąć. Pierwszy raz poznałem góry, gdy uprawiałem kolarstwo górskie. Nie chodzi tu o jeżdżenie po nich. Większość ludzi to potrafi. Chodzi o docenienie ich osobowości. Ich nieprzewidywalności. 

Dlaczego korzystasz z produktów GORE-TEX?
Ze względu na ich funkcjonalność. Potrzebuję produktów, które się sprawdzają. Szczególnie podczas dłuższych wyścigów. Czasami wyścig trwa wiele dni, prawie bez snu. Mam tylko to, co na sobie. Musi mi to wystarczyć, żeby dotrzeć do mety. 

W maksymalnie dziesięciu słowach uzupełnij frazę, „jestem stworzony do…”?

Długich dystansów – im dłuższe, tym lepiej. Tyle o sobie.
 

Czasami lubię sobie pobiegać tylko dla zabawy. Po prostu biegnę. I biegnę. To całkowicie inne uczucie. Potrzebuję ubrań, które to umożliwiają. Moja kurtka GORE-TEX to coś więcej niż tylko kurtka do biegania. To świadomość, że mogę zostać tam, gdzie jestem, jak długo zechcę. Pogoda może wyczyniać co tylko chce. Ja będę gotowy. Jeśli pada, woda po prostu ze mnie spływa. Mogę dalej biec – nic mnie nie spowalnia, nic mnie nie powstrzymuje.

Daniel Jung

Biegi górskie

Najważniejsze osiągnięcia i sukcesy
  • 3. miejsce: Glencloe Skyline, Szkocja 52 km, przewyższenie 4750 m
  • Tiroler Höhenweg 200 km, przewyższenie 14 000 m
  • 1. miejsce: Ultra Trail Atlas Toubkal (UTAT), Maroko 105 km, przewyższenie 3 550 m. 
  • 2. miejsce: Hong Kong 100 na mistrzostwach World Ultra Trail Running Championship 100 km, przewyższenie 4 500 m.
  • 1. miejsce: GORE-TEX Transalpine Run: osiem dni przez Niemcy, Austrię, Szwajcarię, Włochy. 
  • 1. miejsce, nowy rekord: Ultra SkyRace, Południowy Tyrol, Włochy 121 km, przewyższenie 7 554 m. 
  • 1. miejsce, nowy rekord: Dolomiti Extreme Trail, Val di Zoldo, Włochy 103 km, przewyższenie 3 800 m.

Gore-tex Newsletter