Wspinacz.

Stefan Glowacz

ŻYCIE Z PASJĄ

Bez helikoptera. Bez samolotu. W taki sposób Stefan Glowacz osiąga swoje cele wspinaczkowe. Spływa kanoe po rzece w wenezuelskiej dżungli albo manewruje kajakiem, wymijając kry w północnej Kanadzie. Przez osiem lat wygrywał w wielu zawodach, w tym trzy razy zwyciężał w turnieju Rock Master w Arco we Włoszech. Następnie w 1993 r. przeszedł trasę „Des Kaisers neue Kleider” w paśmie Kaisergebirge w Alpach – w tym czasie była to jedna z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych na świecie. Po wycofaniu się z rywalizacji sportowej nadal wspina się, poszukując przygód.

Co uważasz za największe osiągnięcie w swoim życiu? A może w ostatnim tygodniu?

Wytyczenie nowej drogi na Roraimie. Nazwaliśmy ją „Behind the Rainbow” na cześć naszego przyjaciela, Kurta Alberta. Nikt wcześniej tamtędy nie przeszedł. Nikt nigdy nie zrobił kroku na tej skale. Oglądasz to jako pierwszy, jako pierwszy jesteś na szczycie. Według mnie właśnie o to chodzi. O przygodę. Jak wiele jest tego, o czym jeszcze nic nie wiemy? Chcę to znaleźć. Żyć i oddychać.

Co zmusza Cię do zmiany, sprawia, że chcesz robić i doświadczać więcej?

Przejrzystość. Za każdym razem, kiedy wyruszam, wracam jako inna osoba. Kiedy tam jestem, nic mnie nie rozprasza. Rozwiązania są łatwiejsze. Jaśniejsze. Nieważne, czy chodzi o silny wiatr, chorobę wysokościową, czy awarię sprzętu. Musisz od razu porozmawiać z zespołem. Jaki ma być następny ruch? Jesteś zmuszony do podjęcia decyzji. Daleko od gór nie trzeba tak pilnie decydować. Nie chodzi jednak tylko o przeszkody wspinaczkowe. To dotyczy także rozwiązywania wewnętrznych konfliktów. To coś związane jest z samotnością i prostotą gór.

Dlaczego korzystasz z produktów GORE-TEX?

Zachowanie kontroli jest bardzo istotne. Wiele jest poza tobą. Między innymi dlatego to doświadczenie jest takie piękne. Jesteś na łasce otoczenia. Ale możesz się z nim potykać na równych prawach. Są rzeczy, nad którymi masz kontrolę. Z kim się wspinasz. A także na to, co ze sobą bierzesz. Produkty GORE-TEX dają poczucie kontroli w trudnych sytuacjach. Nie mogę kontrolować burzy. Ale mam wpływ na to, z jakiej korzystam kurtki? Mogę to kontrolować.

W maksymalnie dziesięciu słowach uzupełnij frazę, „jestem stworzony do…”?

Poszukiwania. Jestem stworzony do znajdowania tego, co nieznane.

Często warunki są bardzo trudne. Gorące słońce. Zimne powietrze. Surowe skały. Moja kurtka GORE-TEX jest towarzyszem moich wzlotów i upadków. Czuję się komfortowo. Nieważne, czy właśnie jestem w trakcie wielopoziomowego podejścia, czy odpoczywam. Wiem, że będę suchy i będzie mi ciepło bez względu na to, jak szalona będzie pogoda. Mogę działać w różnych warunkach a bez niej pewnie częściej czułbym wahanie. Dobrze mieć taką pewność.

Stefan Glowacz

Wspinacz.

Najważniejsze osiągnięcia i sukcesy
  • Przejście Grenlandii — z zachodniego wybrzeża na wschodnie — na nartach, na sankach i przy użyciu latawca (snowkitting) — klasyczna wspinaczka na skały w czasie wyprawy.
  • Zdobycie najtrudniejszej drogi wspinaczkowej na Piedra Riscarda w Brazylii. Przewyższenie: 800 m.
  • Pierwsze zdobycie drogi „Take the Long Way Home” na Wyspie Baffina w Kanadzie. Przewyższenie: 700 m.
  • Nominacja do nagrody Złoty Czekan za ustanowienie 27-wyciągowej drogi na północnej ścianie Mullarón w Patagonii.
  • Założenie z Uwe Hofstädterem Red Chili, firmy produkującej sprzęt wspinaczkowy.
  • Zwycięstwo w zawodach Rock Master w Arco we Włoszech.

Gore-tex Newsletter