Alpinistka

Tamara Lunger

OD DZIECIĘCYCH MARZEŃ PO EKSTREMALNE WYZWANIA

Gdy Tamara Lunger była nastolatką, oświadczyła, że marzy o zdobyciu ośmiotysięcznika. W 2010 roku w wieku zaledwie 23 lat została najmłodszą kobietą, która zdobyła szczyt Lhotse w nepalskich Himalajach – czwarty co do wysokości szczyt na świecie. Ta nagradzana alpinistka stale wyznacza nowe granice tego, co jest możliwe.

Co uważasz za największe osiągnięcie w swoim życiu? A może w ostatnim tygodniu?

To na pewno była zimowa wyprawa na Nanga Parbat w 2016 roku. Chociaż zawróciłam około 70 metrów przed szczytem i miałam ciężki wypadek podczas schodzenia, doświadczenie to nauczyło mnie czegoś nowego i pięknego. Zaczęłam dużo medytować. Zadawałam sobie pytania o życie, swoją przyszłość i wartości. Dzień po dniu coraz bardziej stawałam się taką osobą, jaką chciałam być.

Co zmusza Cię do zmiany, sprawia, że chcesz robić i doświadczać więcej?​​​​​​​

To, że zawsze mogę się dowiedzieć o sobie czegoś nowego. Nie ma nic piękniejszego niż odkrywanie w górach kim jestem, obserwowanie siebie w najbardziej uczciwy i wnikliwy sposób. Chociaż się po trochu starzeję, moje doświadczenia są coraz lepsze. Im dalej idę, tym bardziej się uzależniam od czystości i dzikości gór.

Dlaczego korzystasz z produktów GORE-TEX?​​​​​​​

Renoma. Produkty GORE-TEX cieszą się bardzo dobrą renomą. Wybór produktów do wspinaczki to jak wybór partnerów do wspinaczki. Liczą się niezawodność, doświadczenie, zaufanie. W każdej sytuacji. Aby było łatwiej, gdy pojawią się ciężkie przeszkody. Zawsze trzeba być dobrze przygotowanym. Szczerze mówiąc, odkąd zaczęłam się wspinać, zawsze marzyłam, żeby należeć do zespołu GORE-TEX. Naprawdę podoba mi się ta społeczność!

W maksymalnie dziesięciu słowach uzupełnij frazę „jestem stworzona do…”?​​​​​​​

​​​​​​​Ruchu na łonie natury i na dużych wysokościach. Do pokonywania granic.

 

Uwielbiam biegać, gdy wieje wiatr. Czuje się wtedy taka ożywiona i pełna energii. Czasami wiatr próbuje mnie pchać do tyłu, ale z nim walczę. Jeśli wiatr bardzo szaleje tego dnia, moja kurtka GORE-TEX daje mi ochronę. Jestem gotowa na dalsze wyzwania, niezależnie od tego, czy daję z siebie wszystko, czy właśnie odpoczywam. Leśne ścieżki, górskie szlaki, falochrony. Mogę ją zabrać ze sobą wszędzie – i jest w moim stylu. Noszę ją nawet wtedy, gdy nie trenuję.

Tamara Lunger

Alpinistka

Najważniejsze osiągnięcia i sukcesy
  • Zdobyła wraz z Simone’em Moro szczyt Pobieda (3003 m), o którym mówi się, że może być najzimniejszą górą na ziemi.
  • Wyznaczyła nową drogę na Imja Tse podczas próby zdobycia Manaslu w Nepalu. Wysokość: 6 182 m.
  • Wspięła się na górę Nanga Parbat w Pakistanie, nazywaną „Górą Mordercą”. 70 metrów poniżej szczytu zawróciła, aby nie narażać swoich partnerów na ryzyko. Wysokość: 8 126m.
  • Druga w historii Włoszka, która zdobyła szczyt K2 na granicy Pakistanu i Chin, znany także jako „Dzika Góra”, bez korzystania z tlenu. Wysokość: 8 611 m.
  • Zwyciężczyni GORE-TEX Transalpine-Run – ośmiodniowego biegu przez Niemcy, Austrię, Szwajcarię i Włochy.
  • Najmłodsza zdobywczyni szczytu Lhotse w nepalskich Himalajach. Wysokość: 8 516 m
     

Gore-tex Newsletter