Nasza historia

Umożliwianie entuzjastom outdooru przeżywanie niezapomnianych chwil w komforcie, jest bliskie sercu marki GORE-TEX od samego początku.

Od 1976 roku technologie Gore były częścią niezliczonych przygód na całym świecie, a nawet na księżycu. W dalszym ciągu z ogromną energią, zasobami i pasją, kontynuujemy wprowadzanie innowacji, nowych technologii i rozwiązań oczekiwanych przez entuzjastów outdooru.

1959

Wilbert L. (”Bill”) oraz Genevieve (”Vieve”) Gore, w piwnicy swojego domu w Newark zakładają firmę W. L. Gore & Associates. Bill odchodzi z pracy w firmie DuPont aby kontynuować prace nad niewykorzystanym do tej pory potencjałem polimeru o nazwie polytetrafluoroetylen lub PTFE.

1969

Syn Billa – Bob, tworzy ePTFE, czyli ekspandowany polytetrafluoroetylen. W rezultacie otrzymuje niezwykle trwały, porowaty materiał wyjątkowo odporny na działanie wody oraz innych warunków atmosferycznych.

1970

Gore ubiega się pierwszy z wielu patentów na produkty GORE-TEX wykonane z polimeru podpisu Gore, rozszerzonego politetrafluoroetylenu – ePTFE.

1976

Firma Gore otrzymuje pierwsze zamówienie handlowe na tkaninę GORE-TEX – pierwszą tkaninę oddychającą, wodoszczelną i wiatroszczelną.

1979

Wprowadzenie maszyn do podklejania GORE-SEAM® i taśmy GORE-SEAM®.

1980

Wprowadzenie na rynek wkładki do rękawic z tkaniny GORE-TEX.

1981

Pierwsza misja wahadłowca kosmicznego NASA, Columbia: astronauci noszą skafandry kosmiczne wykonane z tkaniny GORE-TEX.

1982

Wprowadzenie na rynek GORE-TEX z-liner. Wynalezienie tkaniny GORE-TEX Fabric Bootie; uzyskanie patentu.

1989

Wprowadzenie hasła GUARANTEED TO KEEP YOU DRY® („Gwarancja suchości”). 

1990

Międzynarodowa ekspedycja antarktyczna korzysta z odzieży GORE-TEX podczas marszu przez kontynent. Jeden z badaczy ogłasza, że tkanina ta uratowała mu życie.

1998

Wprowadzenie na rynek tkaniny GORE-TEX PACLITE®.

2003

Wprowadzenie na rynek rękawic z tkaniny GORE-TEX XCR®.

2006

Wprowadzenie na rynek tkaniny GORE-TEX Pro Shell oraz rękawic GORE-TEX z Technologią Gore 2in 1.

2009

Wprowadzenie na rynek GORE™ OPTIFADE™ Concealment.

2010

Wprowadzenie na rynek serii GORE-TEX Active oraz obuwia z technologią GORE-TEX SURROUND™.

Dzisiaj

Z tkaniny GORE-TEX korzystają największe firmy produkujące odzież outdoorową na świecie. Doceniane są: wodoszczelność, wiatroszczelność oraz oddychalność tkaniny. Nasza podróż trwa.