Ocena cyklu życia produktu Ograniczanie wpływu na środowisko poprzez strategię "od kołyski po grób"

Dział Tkanin Gore dba o stałe zmniejszanie wpływu swoich produktów na środowisko naturalne. Aby mieć pewność, że tak się stanie, używamy oceny cyklu życia (LCA) od ponad 20 lat.

Wyniki oceny cyklu życia produktu pokazują, że najlepszym sposobem na zminimalizowanie wpływu na środowisko naszych funkcjonalnych kurtek i butów, jest zwiększenie ich trwałości. To dlatego jakość, trwałość i wydajność są podstawą naszych produktów. LCA nie tylko pomaga nam określić odpowiednie podejście do zmniejszenia wpływu na środowisko, ale też pozwala przekazać naszym partnerom bilans ekologiczny, który informuje ich o strategiach ochrony środowiska.

Life Cycle Assessment: GORE-TEX Jacket

Kluczowe fakty Działu Tkanin Gore na temat badań LCA

Nasze badania LCA dla typowej kurtki GORE TEX® i dla pary funkcjonalnych butów turystycznych wykazały, że trwałość naszych produktów jest jednym z najbardziej wpływowych czynników na poprawę wpływu na środowisko. Innymi słowy: im dłużej korzystamy z jednego produktu, tym mniejszy jest jego wpływ na środowisko.

Patrząc na wyniki LCA kurtki widzimy, że produkcja i dystrybucja to około 65% emisji CO2. Obsługa klienta, z 35% całkowitej emisji CO2, ma również znaczący wpływ, podczas gdy wpływ zbytu kurtki jest znikomy ,wynosi mniej niż 1% .

Badania LCA na parze funkcjonalnych butów turystycznych potwierdziły te wyniki: produkcja i dystrybucja to ok. 77% emisji CO2, podczas gdy zbyt butów stanowi zaledwie niecałe 2% emisji CO2.

Więcej informacji na temat badań LCA przeprowadzonych przez Gore:- LCA kurtki funkcjonalnej GORE-TEX- LCA pary funkcjonalnych butów turystycznych GORE-TEX- Fakty na temat LCA (oceny cyklu życia produktu)

Co to jest LCA?

Ocena cyklu życia produktu (Life Cycle Assessment, LCA) jest globalnym narzędziem (DIN EN ISO 14040) do pomiaru wpływu gotowego produktu na środowisko. LCA ocenia cały tzw. proces „od kołyski po grób”, czyli od wydobycia surowca, poprzez obróbkę materiałów, produkcję, dystrybucję, użytkowanie, naprawy i konserwację aż do zniszczenia lub recyklingu.

Wsparcie naukowe dla badań nad LCA Działu Tkanin Gore

Poznaj pozostałe tematy związane z odpowiedzialnością

Zarządzanie produktem

Aby zapewnić najwyższą jakość i bezpieczeństwo naszych produktów, Dział Tkanin Gore wprowadził standardy bluesign® oraz Oeko-TEX® 100.

Fluorochemikalia (PFC)

Fluorochemikalia posiadają szeroki zakres parametrów fizycznych i wyjątkowych właściwości. Wiele z nich używanych jest w zastosowaniach przemysłowych i spożywczych, wliczając dobra konsumpcyjne.

Odpowiedzialność socjalna

Od każdej osoby związanej z Gore oczekujemy rzetelności w relacjach z dostawcami, klientami a także innymi współpracownikami Gore.