Membrana GORE-TEX Serce produktów GORE-TEX

Pory membrany są 700 razy większe od cząsteczki pary, co oznacza, że pot bez problemu przez nie przenika. To potwierdza oddychalność membrany GORE-TEX.
Mikroskopijne pory w membranie są 20 000 razy mniejsze od kropli wody, co oznacza, że deszcz nie może przez nie przejść. Dzięki temu membrana GORE-TEX jest wodoszczelna.
Struktura membrany przypomina żywopłot. Wiatr zatrzymuje się na jej rozgałęzieniach i nie dociera do ciała. Dzięki temu membrana GORE-TEX jest wiatroszczelna.

Membrana GORE-TEX to niezwykle cienka powłoka rozciągniętego politetrafluoroetylenu  (ePTFE). Na centymetr kwadratowy przypada ponad 1,4 mld porów. To one nadają tkaninie GORE-TEX szczególne właściwości.

Wodoszczelność

Mokra odzież sprawia, że jest ci zimno.  Tkaniny GORE-TEX są trwale wodoszczelne, dzięki czemu osoba, która je nosi pozostaje sucha i może komfortowo uprawiać sport.

Rozwiązania, które nie są wodoszczelne
Trwała wodoszczelność

Co to oznacza?

Wierzymy, że wodoszczelne produkty nie powinny przeciekać, a ich jakość powinna pozostać na niezmienionym poziomie przez cały okres użytkowania. Trwała wodoszczelność jest tym, co wyróżnia produkty GORE-TEX. Tkaniny GORE-TEX znoszą nacisk wody podczas intensywnych opadów oraz przy innych szczególnych zastosowaniach. Jednak wodoszczelność produktu zależy nie tylko od tkaniny. Dlatego wszystkie prototypowe produkty GORE-TEX bez względu na producenta przechodzą restrykcyjne testy jakości w naszych laboratoriach. Ich produkcja w certyfikowanym zakładzie jest możliwa, dopiero gdy spełnią surowe standardy wodoszczelności.

Dlaczego jest to ważne?

Mokra tkanina przewodzi ciepło 3 razy szybciej niż sucha, przez co twoje ciało się oziębia. Dzięki temu, że woda pozostaje na zewnątrz, nasze wodoszczelne ubrania zapobiegają utracie ciepła. Jest sucho i komfortowo nawet w czasie wzmożonego wysiłku i ciężkich warunków pogodowych.

Wiatroszczelność

Wiatroszczelna odzież wierzchnia utrzymuje mikroklimat ciała i zapewnia komfort.

Pełna wiatroszczelność
Rozwiązania, które nie są wiatroszczelne

Co to oznacza?

Mimo że tkaniny z mikrowłókna lub polaru są bardzo gęsto tkane, nawet lekki wiatr może się przez nie przedostać, co powoduje natychmiastowe odczuwanie zimna i dyskomfort. Z technicznego punktu widzenia, tkanina uznawana jest za wiatroszczelną, jeśli jej przepuszczalność powietrza to 1 cfm – 5 l/m2/sek (objętość powietrza, które przechodzi przez metr kwadratowy tkaniny w jedną sekundę) lub mniej. Wszystkie produkty GORE-TEX ® spełniają lub przekraczają tę normę.

Dlaczego jest to ważne?

Zimny wiatr przeszywający twoją odzież powoduje konwekcyjną utratę ciepła, pozbawiając cię ogrzanego powietrza zgromadzonego między tobą a twoją odzieżą. Tkaniny GORE-TEXzapobiegają takim sytuacjom zatrzymując wiatr na zewnątrz. Rezultat – utrzymujesz komfortowy mikroklimat pod ubraniem.

Oddychalność

Tkaniny GORE-TEX umożliwiają przedostanie się potu na zewnątrz i pomagają wyrównać temperaturę podczas przegrzania.

Wysoka oddychalność
Rozwiązania pozbawione oddychalności

Co to oznacza?

„Oddychalność” to pojęcie, które w branży outdoorowej jest najczęściej źle rozumiane. Wielu uważa, że jest to właściwość tkaniny, która umożliwia przenikanie powietrza. Naprawdę oznacza to, że tkanina pozwala uciec potowi pod postacią pary wodnej. Nasze standardy wymagają, aby podczas dużego wysiłku tkaniny oddychały na tyle dobrze, aby pot łatwo wydostawał się na zewnątrz.

Dlaczego jest to ważne?

Podczas aktywności twoja skóra usuwa nadmiar ciepła poprzez pocenie się. Aby uniknąć nieprzyjemnego gromadzenia się potu, GORE-TEX umożliwia odparowanie wilgoci, która ucieka przez tkaninę na zewnątrz. Oddychalność sprawia, że skóra czuje się komfortowo i jest sucha, nawet podczas dużego wysiłku.

Gwarancja: video

Zastanawialiście się kiedyś o co chodzi w tkaninach GORE-TEX? Gordon i Ted je dla was przetestują. Obejrzyjcie nasze filmy.

Wodoszczelność

Odcinek 1.: Wodni wojownicy

Wiatroszczelność

Odcinek 2.: Bąbelki powietrza

Oddychalność

Odcinek 3.: Pogromcy wilgoci

Durable Water Repellency

Episode 4: Drying in the Rain

Laminat GORE-TEX

Membrana GORE-TEX ma tylko 0,01 mm grubości. Dlatego umieszczamy ją pomiędzy wysokiej klasy wyściółką a materiałem stanowiącym warstwę wierzchnią. W ten sposób tworzymy laminat GORE-TEX.

Dowiedz się więcej o laminacie GORE-TEX