Odpowiedzialność za środowisko naturalne

Szanujemy środowisko

Dział Tkanin Gore zawsze przestrzega wszystkich obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska oraz dobrowolnych standardów, które przyjęliśmy. Nasze podejście do ochrony środowiska opiera się na nauce, ocenie cyklu życia produktu oraz trwałości produktu.

PONAD 30 LAT PRAKTYKI W DZIEDZINIE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Naszym celem jest wyznaczanie nowych standardów z korzyścią dla ludzi, planety, społeczeństwa i naszej firmy. To sprowadza się zaś do ochrony ludzi i naszej planety, wydłużania okresu eksploatacji produktów i dbania o dobre samopoczucie naszych klientów.

Ocena cyklu życia produktu
Ograniczanie wpływu na środowisko poprzez strategię "od kołyski po grób"

Dział Tkanin Gore dba o stałe zmniejszanie wpływu swoich produktów na środowisko naturalne. Aby mieć pewność, że tak się stanie, używamy oceny cyklu życia (LCA) od ponad 20 lat.

Wyniki oceny cyklu życia produktu pokazują, że najlepszym sposobem na zminimalizowanie wpływu na środowisko naszych funkcjonalnych kurtek i butów, jest zwiększenie ich trwałości. To dlatego jakość, trwałość i wydajność są podstawą naszych produktów. LCA nie tylko pomaga nam określić odpowiednie podejście do zmniejszenia wpływu na środowisko, ale też pozwala przekazać naszym partnerom bilans ekologiczny, który informuje ich o strategiach ochrony środowiska.

Kluczowe fakty Działu Tkanin Gore na temat badań LCA

Nasze badania LCA dla typowej kurtki GORE TEX® i dla pary funkcjonalnych butów turystycznych wykazały, że trwałość naszych produktów jest jednym z najbardziej wpływowych czynników na poprawę wpływu na środowisko. Innymi słowy: im dłużej korzystamy z jednego produktu, tym mniejszy jest jego wpływ na środowisko.

Patrząc na wyniki LCA kurtki widzimy, że produkcja i dystrybucja to około 65% emisji CO2. Obsługa klienta, z 35% całkowitej emisji CO2, ma również znaczący wpływ, podczas gdy wpływ zbytu kurtki jest znikomy ,wynosi mniej niż 1%.

Badania LCA na parze funkcjonalnych butów turystycznych potwierdziły te wyniki: produkcja i dystrybucja to ok. 77% emisji CO2, podczas gdy zbyt butów stanowi zaledwie niecałe 2% emisji CO2.

Co to jest LCA?

Ocena cyklu życia produktu (Life Cycle Assessment, LCA) jest globalnym narzędziem (DIN EN ISO 14040) do pomiaru wpływu gotowego produktu na środowisko. LCA ocenia cały tzw. proces „od kołyski po grób”, czyli od wydobycia surowca, poprzez obróbkę materiałów, produkcję, dystrybucję, użytkowanie, naprawy i konserwację aż do zniszczenia lub recyklingu.

 

Więcej informacji na temat badań LCA przeprowadzonych przez Gore:

Fakty na temat LCA (oceny cyklu życia produktu) (pdf)
LCA kurtki funkcjonalnej GORE-TEX (pdf)
LCA pary funkcjonalnych butów turystycznych GORE-TEX (pdf)
LCA of durable water repellency treatments (pdf)

 

Wsparcie naukowe dla badań nad LCA Działu Tkanin Gore

Oeko-Institut Freiburg
Institute for Environmental Research

Zarządzanie produktem

Istotnym elementem obietnicy produktu Gore jest odpowiedzialne i bezpieczne stosowanie substancji chemicznych, tak aby chronić pracowników, odbiorców i środowisko.

Aby zapewnić najwyższą jakość i bezpieczeństwo naszych produktów, współpracujemy z niezależnymi i wiarygodnymi firmami z zewnątrz.

System bluesign®

W 2010 roku wszystkie zakłady produkujące tkaniny Gore uzyskały certyfikat zgodności z systemem bluesign®, bardzo wymagającym i kompleksowym systemem dla przemysłu tekstylnego, chroniącym środowisko . Od tego czasu promujemy z naszymi partnerami wdrażanie systemu bluesign® w całym łańcuchu dostawców, w celu zapewnienia laminatów z oznaczeniem „bluesign® wszystkim partnerom naszej marki.

Oznacza to, że w całym łańcuchu dostaw używamy wyłącznie pewnych substancji chemicznych, z określonego i godnego zaufania miejsca pochodzenia. Wynik to 50% volumenu laminatów GORE-TEX z zatwierdzonym standardem bluesign®.

Odwiedź stronę bluesign

OEKO-TEX® Standard 100

Aby dać naszym klientom pewność w kwestii bezpieczeństwa produktów GORE-TEX i WINDSTOPPER®, Dział Tkanin Gore pracuje zgodnie z Oeko-Tex® Standard 100 od 1996 roku. Przyjęliśmy OEKO-Tex® 100 jako standard bezpieczeństwa produktu. Wymaga on zatwierdzenia wszystkich materiałów. Ponadto nasze gotowe laminaty funkcjonalne Gore przechodzą testy dla szkodliwych substancji, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania z chemicznego punktu widzenia.

W styczniu 2015 dzięki Oeko-Tex® Standard 100, Dział Tkanin Gore został wyróżniony nagrodą "Company of the Month", za wprowadzenie programu ochrony środowiska i zastosowaniu oceny cyklu życia produktu.

Odwiedź stronę OEKO-Tex®

Higg Index

Gore jest jednym z założycieli koalicji Sustainable Apparel Coalition (SAC). Jednym z kluczowych działań NSA jest rozwój, promowanie i korzystanie z Indexu Higg. Biorąc pod uwagę gotowy produkt Index Higg zapewnia wiarygodne, znormalizowane źródło informacji na temat wpływu produktu na środowisko i społeczeństwo, konsument może znaleźć te informacje w internecie.

Odpowiedzialność socjalna

Od każdej osoby związanej z Gore oczekujemy rzetelności w relacjach z dostawcami, klientami a także innymi współpracownikami Gore.

Fluorochemikalia (PFC)

Fluorochemikalia posiadają szeroki zakres parametrów fizycznych i wyjątkowych właściwości. Wiele z nich używanych jest w zastosowaniach przemysłowych i spożywczych, wliczając dobra konsumpcyjne.